Jak dobre oświetlenie wpływa na Twój salon fryzjerski i kosmetyczny?

News

W procesie tworzenia układu salonu fryzjerskiego, musisz pamiętać o tak wielu wymaganiach, istotnych elementach i ważnych szczegółach, że możesz nie zwrócić wystarczającej uwagi na systemy oświetlenia salonu. Jednak odpowiednie oświetlenie jest ważniejsze niż myślisz - dlatego przed zaakceptowaniem ostatecznej wersji projektu aranżacji salonu, upewnij się, że światła są umieszczone w odpowiednich miejscach i że zapewniają optymalne ciepło i jasność. Dlaczego jest to tak ważne i jak oświetlenie może wpływać na różne obszary Twojej działalności?

Zdrowie i komfort pracy Twoich pracowników

Zanim jeszcze zaczniemy mówić o wpływie na samopoczucie klientów czy sprzedaż detaliczną, powiedzmy to sobie jasno - dobre oświetlenie jest niezbędne, aby Twoi pracownicy mogli wykonywać swoją pracę. Twoja recepcjonistka spędza cały dzień na czytaniu i notowaniu informacji, a brak odpowiedniego oświetlenia może spowodować u niej poważne zmęczenie oczu. Jak temu zapobiec? Jeśli nie możesz zapewnić temu obszarowi swojego salonu wystarczająco mocnego oświetlenia sufitowego, użyj oświetlenia zadaniowego w postaci lampki biurkowej. Możesz również rozważyć odejście od tradycyjnej papierowej roboty na rzecz bardziej efektywnych sposobów zarządzania rezerwacjami i potwierdzania wizyt. Oprogramowanie Versum hair & beauty salon daje Ci możliwość przechowywania i zarządzania wszystkimi ważnymi danymi na urządzeniu cyfrowym - co oznacza również, że nie będzie potrzeby stosowania oświetlenia zadaniowego, ponieważ będziesz po prostu korzystać z ekranu komputera lub smartfona.

Twoi fryzjerzy również potrzebują odpowiedniego oświetlenia! Usługi kosmetyczne to przede wszystkim efekt wizualny, dlatego Twoi pracownicy muszą dobrze widzieć to, co robią. Niektóre fryzury wymagają bardzo bystrego oka i dbałości o najmniejsze szczegóły. Upewnij się, że wokół miejsca pracy Twoich fryzjerów nie ma żadnych cieni. I nie zaczynajmy nawet o farbach! W branży, w której nawet najmniejsze niuanse kolorystyczne mają znaczenie, nie możesz pozwolić, aby złe oświetlenie zepsuło pracę stylistów! Wybierz żarówki, które precyzyjnie oddają kolor.

Wystrój wnętrza salonu

Dobrze przemyślane oświetlenie może uzupełnić wystrój salonu i stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Projekty aranżacji salonów często skupiają się na praktycznych aspektach rozmieszczenia systemu oświetleniowego, jednak użyteczność nie musi oznaczać nieatrakcyjności. Zastanów się jakie oświetlenie będzie pasowało do nastroju Twojego salonu - klasyczne lampy sufitowe, kinkiety, a może mieszanka tych dwóch rozwiązań? Może warto zainwestować w podświetlane lustra? Może kilka lampek tu i ówdzie? Nie należy również lekceważyć znaczenia odpowiedniego ciepła. Zwykle wybieramy cieplejsze oświetlenie, kojarzące się z blaskiem świec, kominków i złotą godziną późnego lata, ale nie będzie ono pasować do wnętrza każdego salonu. Jeśli stawiamy na czystą, nowoczesną stylistykę, preferujemy chłodne kolory i wyraźne kontrasty, zbyt dużo ciepła w oświetleniu zaburzy minimalistyczny wystrój i sprawi, że będzie on wyglądał staroświecko.

Komfort i dobre samopoczucie klientów

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z zimnym, zbyt jasnym światłem? Czy jest to gabinet lekarski? A może fotel dentystyczny lub laboratorium? Większość ludzi ma negatywne skojarzenia z intensywnym oświetleniem o chłodniejszej barwie, dlatego trzeba być ostrożnym. Owszem, może to być praktyczne - w tego typu oświetleniu widać bardzo wyraźnie. Ponadto przedmioty martwe wyglądają w nim bardzo atrakcyjnie - daje wrażenie czystości i elegancji. Niestety, nie dotyczy to ludzi. Czy pamiętasz, kiedy ostatnio przymierzałeś ubrania w przymierzalni i jak bardzo obniżyło to Twoją samoocenę? Widać było każdą małą skazę, każdy niesforny kosmyk włosów i worki pod oczami, których nigdy nie zauważyłaś. Ubrania wyglądały świetnie, ale Twoja twarz - nie bardzo. Bardzo chłodne oświetlenie sprawia, że wyglądamy nieco niezdrowo - a Ty zdecydowanie nie chcesz, aby Twoi klienci czuli, że źle wyglądają podczas zabiegu! Mogą nawet ocenić efekt końcowy znacznie niżej, niż gdyby nie to okropne oświetlenie. Ogólnie rzecz biorąc, bądź świadomy tego, jakich żarówek używasz i trzymaj się z dala od tych najchłodniejszych - przynajmniej w pobliżu luster!

Prezentacja półek sklepowych

Jak wspomniano powyżej, jasne światła nie robią ludziom żadnej przysługi, jednak mogą być niezwykle pochlebne przy prezentacji produktu. Akcenty świetlne skierowane na półki sklepowe mogą być świetnym pomysłem - przyciągają uwagę i sprawiają, że produkty stają się bardziej atrakcyjne. W ten sposób Twoje produkty będą wyglądać świeżo, nowocześnie i fantazyjnie. Ciepłe światło może być kłopotliwe, ponieważ sprawia, że rzeczy wyglądają raczej vintage i staroświecko, a nie każdy chce, aby jego produkty detaliczne miały taki klimat. Bądź świadomy tych efektów!

Postaw swój salon w dobrym świetle

Dobry system oświetlenia poprawi wygląd Twojego salonu, rozjaśni nastrój Twoich klientów (słowa nie są zamierzone) i zachęci ich do przyjrzenia się półkom sklepowym. Pamiętaj jednak, że jego podstawową i najważniejszą funkcją jest umożliwienie pracownikom komfortowej pracy nad swoimi obowiązkami. Zadbaj o to, aby każde stanowisko było dobrze oświetlone, a barwa światła jak najbardziej neutralna. Jeśli chcesz mieć możliwość zapisywania danych swoich klientów, stanów magazynowych lub innych informacji w dowolnym miejscu w salonie, niezależnie od oświetlenia, rozważ zakup cyfrowego pomocnika zamiast tradycyjnego notatnika - system Versum jest dostępny na szeroką gamę urządzeń. Uzyskaj więcej niezależności i wypróbuj oprogramowanie Versum dla salonów już dziś!

Wypróbuj Versum za darmo

[Total: 2 Average: 5/5]

Table of Contents

  • Zdrowie i komfort pracy Twojego personelu
  • Aranżacja wnętrza salonu
  • Komfort i dobre samopoczucie klientów
  • Prezentacja półek sklepowych
  • Postaw swój salon w dobrym świetle
Zapisz się do newslettera Politykę prywatności można przeczytać tutaj.