Parametry dobrego gabinetu kosmetycznego

News

Odpowiednia podłoga w gabinecie kosmetycznym

W przepisach sanepidu nie mamy konkretnej informacji o tym jaka powinna być podłoga w gabinecie kosmetycznym. Najlepszym wyborem jak się wydaje będzie przede wszystkim przestrzeganie przepisów BHP. Warto inwestować w takie materiały, które są łatwo zmywalne oraz odporne na działanie środków czyszczących chemicznie. Można tutaj wybrać specjalne impregnowane drewno czy też dobre panele podłogowe, wykładzinę gumolitową albo też typowo kafelki, które zawsze sprawdzają się doskonale.

Na jaką wysokość musi być zrobiona powierzchnia łatwo zmywalna przy umywalce?

Ściany przy umywalkach i zlewach w pomieszczaniach, w których są świadczone usługi powinny być pokryte do wysokości przynajmniej 1,6 m nienasiąkliwym materiałem, który musi być dobrze zmywalny. Sporo osób nie chce dzisiaj kłaść kafelków ponieważ wydaje się, że może to nie pasować do wnętrza takiego gabinetu i niektórzy uważają to za duży problem. Jednak w rzeczywistości mamy także inne możliwości jakie będzie można zastosować. Są zastępcze, które bardzo dobrze sprawdzą się w praktyce jak i też będą pozwalały nam przygotować takie wnętrze, które będzie wyglądało doskonale.

Regulacje prawne 

Rozporządzenie podkreśla nam, że trzeba stosować takie rozwiązania, dzięki którym będzie można zachować czystość w takich wnętrzach. Jeśli chcemy być zgodni z przepisami musimy mieć miejsce takie jak prysznic, z muszlą toaletową oraz umywalką. Niekiedy jednak będzie to bardzo trudne, ponieważ brakuje nam w takim gabinecie miejsca. I w takim przypadku nie trzeba do końca rezygnować z wykonywania zabiegów. Można zamontować również kabinę bezpośrednio w gabinecie, co prawdopodobnie będzie zdecydowanie łatwiejsze do rozwiązania.

W momencie kontroli sanepidu będzie trzeba również postarać się o takie argumentowanie, które sprawi, że będzie to oceniane pozytywnie. Warto pamiętać o tym, że sanepid może mieć wiele różnych problemów i pytań, dlatego ta argumentacja musi tutaj być rzeczywiście znacząca, by przyniosła efekty.

Na jakiej wysokości i w którym miejscu musi być zamontowany kran, z którego brana jest woda do sprzątania gabinetu?

Poszczególne pomieszczenia powinny być tak przygotowane, że będzie można tam montować kran przynajmniej 0,5 metra od podłogi. Jeśli będą tam nie więcej niż trzy stanowiska będzie można również zdecydować się na przygotowanie jedynie zaworu ze złączką, która będzie we wpuście w podłodze z syfonem.