Spa na sprzedaż - korzyści i ryzyko związane z zakupem istniejącego biznesu

News

Posiadanie własnego spa nie musi koniecznie rozpoczynać się od założenia własnego biznesu od podstaw. Dla wielu specjalistów, zarówno tych, którzy dopiero zaczynają, jak i tych, którzy mają już doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu, zakup istniejącego spa może być kuszącą opcją. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, to na pewno - ale wiąże się również z bardzo specyficznymi wadami, które powinieneś znać, zanim zaczniesz przeglądać oferty firm spa na sprzedaż. Przeanalizujmy plusy i minusy zakupu istniejącego biznesu, aby zobaczyć, które oferty są rzeczywiście atrakcyjne, a które mogą przynieść Ci tylko straty.

Zanim przejdziemy od razu do rzeczy, ustalmy najpierw jeden ważny fakt - w zależności od okoliczności, niektóre zalety stania się właścicielem istniejącego już biznesu mogą łatwo zamienić się w wady. Zobaczysz, co mamy na myśli za chwilę, ale chodzi o to, że zawsze trzeba patrzeć na rzeczy przez pryzmat swojej własnej, osobistej sytuacji.

Zalety zakupu istniejącego spa

Główną zaletą kupna istniejącego spa zamiast budowania go od podstaw jest to, że zaczynasz pracować od razu po otwarciu, więc zysk przychodzi szybko. Ponadto, oczywiście nie musisz się martwić o wiele rzeczy, takich jak wystrój wnętrz, zakup sprzętu czy nawet tworzenie marki - chyba, że oczywiście chcesz wprowadzić jakieś zmiany. Zazwyczaj masz też załatwioną "papierkową robotę" (różnego rodzaju licencje, ubezpieczenie spa, umowa najmu), przynajmniej na jakiś czas, co również jest świetnym punktem wyjścia.

Ugruntowana pozycja na rynku

Istniejący biznes, szczególnie jeśli działa już od dłuższego czasu, ma już ugruntowaną pozycję jako część lokalnej społeczności. Oznacza to, że świadomość marki jest już tam i nie trzeba inwestować tak dużo w rozpowszechnianie informacji o swoim spa. Teraz, jest to jeden z tych "mieczy obosiecznych", o których wspominaliśmy wcześniej - ugruntowana pozycja nie zawsze oznacza pozytywną. Ale zostawmy ten punkt do późniejszej dyskusji - teraz załóżmy, że spa na sprzedaż, na które patrzysz ma świetną opinię lokalnie. Jest to ogromna przewaga na starcie i zdecydowanie kuszący atut zakupu firmy o ugruntowanej pozycji.

Relacje biznesowe

Jeśli prowadziłeś spa wcześniej, prawdopodobnie masz sieć dostawców, handlowców, ubezpieczycieli, banków (i tak dalej) wiesz, że możesz na nich liczyć. Jeśli jednak jesteś początkujący, nawiązanie relacji biznesowych powinno być Twoim priorytetem.

Zespół specjalistów

Zorganizowany zespół dobrze wyszkolonych, wykwalifikowanych specjalistów to ogromna zaleta - zwłaszcza jeśli jest to Twoje pierwsze podejście do biznesu. Świetni pracownicy są na wagę złota, zwłaszcza jeśli umieją ze sobą współpracować i mają wysoką higienę pracy. Jest to jednak kolejny "miecz obosieczny" - jeśli dostajesz zespół z fatalną etyką pracy i tonami nabrzmiałych, nierozwiązanych konfliktów jako bonus, będziesz miał okropny czas (więcej o tym później).

Struktura i procesy

Jeśli firma, o której mowa, ma zespół doświadczonych profesjonalistów, którzy są zarządzani przez świetnych liderów zespołu i wydaje się, że wszystko idzie gładko, poprzedni właściciel najprawdopodobniej ustanowił pewne skuteczne procesy i procedury. Pracownicy wiedzą, co mają robić, dokumentacja jest jasna, polityka racjonalna. Taka sytuacja jest bardzo korzystna i nie tylko ułatwi ci rolę właściciela spa, ale także pomoże ci rozwinąć twoje własne umiejętności poprzez obserwowanie jak dobre procesy działają w praktyce.

Solidne dochody

Jeśli masz na oku konkretną ofertę, zawsze zaczynaj od sprawdzenia prawdziwej rentowności danego biznesu. To prawda, którą trzeba sobie powiedzieć - czasami powodem, dla którego ktoś próbuje sprzedać uzdrowisko, jest to, że przynosi mu ono tylko straty. Nie zawsze jednak tak jest - można kupić biznes, który zapewnia stabilność finansową, co pozwala nie tylko na kontynuowanie działalności, ale i na ciągły rozwój.

Ryzyko związane z zakupem istniejącego już biznesu spa

Jeśli jesteś kimś, kto lubi, aby rzeczy były zawsze robione "po swojemu", zakup gotowego biznesu może okazać się dla ciebie ciężką przeprawą - zwłaszcza jeśli dany biznes jest zatrudniony. To może być trudne do dostosowania pre-ustalonej kultury pracy do tego, co chcesz, aby wyglądać. Główną wadą takiego rozwiązania jest to, że albo trzeba sobie poradzić z wcześniej ustalonymi elementami, albo podjąć wysiłek, aby zmienić to, co nam się nie podoba - co czasami wymaga jeszcze więcej pracy niż robienie wszystkiego od początku.

Zła reputacja

To jeden ze wspomnianych wcześniej "mieczy obosiecznych". Czasami właściciel firmy chce się pozbyć swojej nieruchomości, ponieważ jest po prostu zbyt wiele dramatu wokół niego. Może to być cokolwiek, od słabej obsługi klienta po faktyczne oszustwa. Nowy właściciel może wprowadzić inną etykę, ale trudno jest zmienić opinię ogółu społeczeństwa. Zawsze przeprowadzaj swoje badania, zanim zaczniesz poważnie myśleć o jakimkolwiek spa na sprzedaż!

Problemy finansowe

Czasami nawet firma, która zatrudnia świetnych specjalistów i ma wielu klientów, doświadcza strat. Kiedy szukasz spa do kupienia, zwróć uwagę na jego lokalizację, usługi, na których się skupia, grupę docelową i tak dalej. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do tego, czy spa jest rentowne czy przynosi straty. Niektóre z nich będziesz w stanie zmienić, ale z innymi nie możesz nic zrobić. Przyjrzyj się ostatnim dwóm latom działalności spa - jeśli nie wygląda to dobrze, spróbuj przeanalizować, co może być tego przyczyną. I nie pozwól, by entuzjazm przesłonił ci ocenę sytuacji - możesz myśleć, że wszystkie problemy wynikają ze złego zarządzania i że będziesz zbawcą, który doprowadzi to spa do prosperity, ale zazwyczaj jest w tym więcej, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

Zły stan ogólny

Jeśli poprzedni właściciel chodził na skróty gdzie tylko się dało, wasze spa in spe może nie być w najlepszym stanie. I nie wszystkie zaniedbania są łatwe do zauważenia. Odpryskująca farba i tapicerowane meble są super widoczne, ale hydraulika krzycząca o remont już nie. W najgorszym przypadku, ostateczny koszt wszystkich napraw i wymian może przekroczyć koszt rozpoczęcia własnej działalności.

Niska kultura pracy

Posiadając już istniejącą firmę, dziedziczymy istniejącą kulturę pracy. Może być ona wspaniała, ale może też być bardzo, bardzo słaba. Może się okazać, że nowi pracownicy są przyzwyczajeni do procesów i procedur, które są całkowicie odmienne od tego, co chwalisz i chcesz widzieć w swojej firmie... albo może panować kompletny chaos i luz, który trudno będzie okiełznać. Po raz kolejny, czasami o wiele łatwiej jest ustalić coś samemu, niż próbować zmienić istniejący stan rzeczy.

Problematyczni pracownicy

Ludzie nie zawsze dobrze się ze sobą dogadują. Możesz mieć inne priorytety i cele niż Twój nowy zespół - a oni nie zawsze chętnie przyjmą wszystkie zmiany, które chcesz wprowadzić. Mimo to, nie jest to najgorsza sytuacja, w jakiej możesz się znaleźć. Twoi nowi pracownicy mogą mieć poważne konflikty między sobą, być nieuczciwi lub całkowicie niewiarygodni. To nie Ty ich zatrudniłeś - ale od tej pory musisz wziąć za nich odpowiedzialność. To może być trudne do przejścia. Wreszcie, mogą oni chcieć odejść jak tylko zmieni się właściciel spa - trzeba więc być bardzo ostrożnym, aby nie znaleźć się w sytuacji, w której zostanie się z całym biznesem gotowym do działania, ale bez ludzi, którzy mogliby go prowadzić.

Alternatywa - spa do wynajęcia

Jeśli nie jesteś gotowy, aby zmierzyć się z wyżej wymienionymi wyzwaniami, a mimo to jesteś zdeterminowany, aby rozpocząć biznes bez całkowitego angażowania się w proces jego zakładania, istnieje alternatywa. Wiele dużych ośrodków spa oferuje pokoje, które można wynająć i oferować w nich swoje usługi - jesteś niezależnym właścicielem biznesu, ale masz zapewnione miejsce do pracy, czasem sprzęt i inne udogodnienia. Po zapłaceniu czynszu za miesiąc, zarządzasz swoim indywidualnym biznesem w sposób, jaki uznasz za stosowny. Jest to świetny punkt wyjścia i jest o wiele mniej ryzykowne niż zakup wcześniej założonej firmy.

Niezależnie od tego, jaka będzie Twoja ostateczna decyzja, Versum oferuje plany dla uzdrowisk każdej wielkości - od jednoosobowych praktyk do dużych firm zatrudniających dziesiątki specjalistów. Pomoże Ci stawić czoła każdemu wyzwaniu - od zarządzania personelem po dostępność pokoi. Zacznij darmowy okres próbny i przekonaj się sam!

Wypróbuj Versum za darmo

[Total: 0 Average: 0/5]

Table of Contents

 • Korzyści z zakupu istniejącego spa
  • Ugruntowana pozycja na rynku
  • Relacje biznesowe
  • Zespół specjalistów
  • Struktura i procesy
  • Solidne dochody
 • Ryzyko związane z zakupem już istniejącego biznesu spa
  • Zła reputacja
  • Problemy finansowe
  • Słaba kondycja ogólna
  • Niska kultura pracy
  • Problematyczni pracownicy
 • Alternatywa - spa do wynajęcia
Zapisz się do newslettera Z polityką prywatności możesz zapoznać się tutaj.