Dokumentacja kliniczna dla kinezjologów
- Strona główna
- Blog AgendaPro Health
- Dokumentacja kliniczna dla kinezjologów
Wybierając zawód trzeba bardzo dobrze wiedzieć, jakie ma się zainteresowania. Jeśli lubisz pracować z innymi ludźmi w dziedzinie zdrowia, kinezjologia jest świetną opcją.
Kinezjologia to dyscyplina, która jest bezpośrednio związana z ciałem i umysłem. W tym sensie jest to rodzaj terapii, która może leczyć schorzenia narządu ruchu stosując holistyczne podejście zarówno od strony fizycznej jak i psychicznej.
W ten sposób, jeśli istnieje jakaś dolegliwość, kinezjologia szuka sposobu na jej skorygowanie poprzez ćwiczenia i terapie emocjonalne. Chodzi o to, że pacjent przyjmuje zdrową rutynę, która oczywiście obejmuje odżywianie. Jak widzimy, w tym zawodzie jest wszystkiego po trochu.
Części dokumentacji klinicznej dla kinezjologii
Najważniejszą rzeczą, jaką musi osiągnąć kinezjolog, jest samokontrola pacjenta. W tym celu konieczne jest zapisanie wszystkiego w protokole, który powinien określać następujące aspekty lub elementy:
- Dane osobowe: to podstawy i jest to sposób na poznanie pacjenta. Zaczynamy od podania pełnego imienia i nazwiska, numeru dowodu osobistego, adresu zamieszkania, numeru telefonu (domowego i komórkowego), daty urodzenia, wieku, zawodu lub zajęcia.
- Historia: czy cierpisz na wysokie lub niskie ciśnienie krwi, cukrzycę, palenie papierosów, problemy z sercem, zapalenie kości i stawów lub inne. Tego typu informacje są niezbędne do określenia idealnego leczenia dla pacjenta i wykluczenia tych, które nie są zgodne ze stanem zdrowia pacjenta.
- Wywiad rodzinny: pacjent może nie mieć żadnego z wyżej wymienionych schorzeń, ale bezpośredni krewny już tak. Dotyczy to rodziców, dziadków czy rodzeństwa. W tym momencie dobrze jest zrobić trochę badań na temat historii osobistej, ponieważ wszelkie brakujące i istotne informacje uniemożliwią trafną diagnozę.
- Leki: jakie tabletki są przyjmowane i dlaczego. Dzięki tym informacjom będzie wiadomo, jakie inne schorzenia ma pacjent i jak można je złagodzić poprzez kinezjologię.
- Powód konsultacji: zapytaj, dlaczego zdecydował się na udział w konsultacji. Gdzie zlokalizowana jest dolegliwość, jak długo występuje, co zrobiłeś, aby ją poprawić (jeśli byłeś u innego specjalisty).
- Ocena kinestetyczna: ocena mięśni i kości pacjenta. Rejestrowane są umiejętności fizyczne (siła, stabilizacja, równowaga, gibkość), wzorce ruchowe (w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń równowagi, skrócenia, zmniejszenia zakresu ruchu) oraz postawa ciała (w celu sprawdzenia, czy istnieją pozycje, które mogą zwiększać ból związany z poprzednim urazem lub mogą być czynnikiem wyzwalającym nowy).
- Plan leczenia: szczegółowe opcje leczenia krok po kroku oraz możliwe skutki uboczne, a także orientacyjny czas trwania całej procedury. Może również obejmować koszty i konsultacje uzupełniające po zakończeniu etapu wstępnego.
- Cele leczenia: pierwszym będzie złagodzenie bólu, ale idzie to w parze z poprawą układu krążenia, utrzymaniem mobilności i elastyczności, rozwojem napięcia mięśniowego, zwiększeniem pewności siebie, aby pacjent mógł zaangażować się w nowe aktywności i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Chodzi o osiągnięcie ogólnego dobrego samopoczucia i zmniejszenie lęków.
- Umowa: konieczne jest, aby pacjent był świadomy wszystkiego, co wydarzyło się podczas konsultacji, dlatego zaleca się zamieszczenie końcowego akapitu, w którym stwierdza się, że zrozumiał wyjaśnienia specjalisty i zdiagnozowane przez niego schorzenie, ryzyko, jakie może go spotkać w przyszłości, najdogodniejsze leczenie oraz inne opcje, które wykazują korzystne wyniki, ale nie są najdogodniejsze dla danego przypadku. Z tego powodu przyjmuje leczenie wskazane przez specjalistę.
- Podpis pacjenta: Ten element jest niezbędny do zagwarantowania legalności dokumentu. Pamiętajmy, że karta kliniczna jest w ostatecznym rozrachunku dokumentem, w którym gromadzone są informacje o istotnym znaczeniu dotyczącym zdrowia pacjenta, dlatego pacjent musi być świadomy wszystkich zawartych w niej informacji. Podpis jest podstawowym elementem gwarantującym i wykazującym zgodę.
Po zebraniu tych wszystkich danych dobrze znasz symptomatologię i jesteś gotowy do rozpoczęcia leczenia. Ponadto pacjent dowie się więcej o swoim dyskomforcie i będzie w stanie określić, jakich ruchów nie powinien wykonywać, na jaką pielęgnację zwracać uwagę, jakie leki stosować i rozpocząć nową rutynę, która utrzyma go w jak najlepszym stanie fizycznym i emocjonalnym.
Krótko mówiąc, jeśli posiadasz ośrodek kinezjologii, upewnij się, że spełnia on wszystkie wymogi i elementy, które powinna zawierać dokumentacja kliniczna. W ten sposób nie tylko zdobędziesz zaufanie wśród swoich docelowych odbiorców, a tym samym większą lojalność, ale także będziesz w stanie spełnić niezbędne regulacje prawne, aby bez przeszkód prowadzić swoją działalność.
Powiązane artykuły:
1) Jak przeprowadzić wywiad lekarski?
2. Wszystko o receptach
3. Pro's i con's posiadania oprogramowania dla swojego centrum kinezjologii lub fizjoterapii.
- 2 lipca 2022