Kinezjologia i ból
- Strona główna
- Blog AgendaPro Health
- Kinezjologia i ból
Kinezjologia i ból
Kontuzje są tuż za rogiem. Niezależnie od tego, jak bardzo o siebie dbamy, istnieje duży odsetek doznania jakiegoś skurczu, naderwania, zwichnięcia czy nawet złamania. To jeden scenariusz, ale drugi to dolegliwości mięśni, kości i stawów. Mamy tendencję do myślenia, że zdarza się to tylko osobom starszym, ale tak nie jest. Już od najmłodszych lat niektóre z tych dolegliwości mogą rozwinąć się podczas schylania się lub wykonywania określonego ruchu. Bez wątpienia są to sytuacje, które zakłócają naszą rutynę i spowalniają czas reakcji.
Codzienne życie zmusza nas do utrzymania szybkiego tempa, zwłaszcza gdy jesteśmy na ulicy, więc chodzenie w bólu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli utożsamiasz się z tym, co czytasz lub czujesz, że jesteś jedną z tych osób, które popadają we frustrację, bo czują się ograniczone w obrębie własnego ciała, czas umówić się na wizytę u kinezjologa.
Poniżej wyjaśniamy nieco na czym polega praca tego coraz bardziej popularnego specjalisty i jak ten rodzaj terapii może być przydatny w przypadku bólu według najczęstszych dolegliwości:
Profesjonalista stojący za dyscypliną: kinezjolog
Powinniście wiedzieć, że są ludzie, którzy poświęcają się badaniu ciała i jego ruchów. Mówimy o kinezjologach. Wykraczają poza fizjoterapię, bo to oni diagnozują co jest nie tak, gdzie jest ból i jak można go poprawić. Po osiągnięciu tego punktu, fizjoterapeuci zajmują się prowadzeniem pacjenta przez ćwiczenia.
Najczęstsze dolegliwości
Kinezjologia wykazała dobre wyniki w leczeniu różnych schorzeń, wśród nich:
- Rozerwanie mięśnia: nieproporcjonalne rozciąganie tkanek łączących mięsień z kością. W zależności od stopnia zaawansowania, obszar jest unieruchomiony, albo z szyną lub gipsem. Po zdjęciu gipsu procesem rehabilitacji kieruje kinezjolog.
- Rwa kulszowa: plecy są fundamentalną częścią ciała, ponieważ podtrzymują cały organizm. To właśnie ta skrzynka chroni kręgosłup. Zwykle zapominamy o tym, dopóki nie zaczyna boleć. W tym momencie dyskomfort jest straszny. Kiedy mówimy o rwie kulszowej, mamy na myśli nerw, który zaczyna się w dolnej części pleców i idzie aż do stóp. Może pojawić się uczucie pieczenia i oczywiście ból.
- Tendonitis: związane ze ścięgnami, jak sama nazwa wskazuje. Jednym z najczęstszych przypadków jest zapalenie ścięgna nadgarstka. Niepotrzebne dźwiganie ciężarów może doprowadzić do zapalenia ścięgna. Ból jest dość silny i przepisano środek przeciwbólowy. Po zakończeniu leczenia wskazane jest jednak poddanie się terapii, aby odzyskać stuprocentową sprawność ruchową i uniknąć wywołania kolejnego podobnego schorzenia w najbliższej przyszłości.
- Zespół cieśni nadgarstka: drętwienie nerwu, który umożliwia ruchomość dłoni i palców. Jest to częste ze względu na używanie klawiatury i myszy, więc statystyki są dość wysokie. Ponieważ jest to delikatna dziedzina, wielu z tych, którzy ją rozwijają, woli zwrócić się w celu poprawy do innego rodzaju specjalizacji, takiej jak kinezjologia. Rutyna składa się z serii poślizgów na łokciach i nadgarstkach.
Przewlekłe
Jeśli masz jakikolwiek dyskomfort w swoim ciele przez ponad trzy miesiące to prawdopodobnie osiągnąłeś poziom przewlekły. Nie ma magicznego lekarstwa i to właśnie zrozumiecie podczas wizyty u kinezjologa. On lub ona wyjaśni, dlaczego to uczucie jest generowane i jak to odnosi się do twojego umysłu, ponieważ nie jest to tylko fizyczne. Pierwszym krokiem jest więc poznanie swojego bólu, uniknięcie strachu i rozpoczęcie ruchu, z czasem poczujesz się silniejszy i bardziej kontrolowany, zobaczysz, że tracisz ten początkowy strach, potem będziesz miał większą odporność i pewność siebie, aż zdasz sobie sprawę, że wracasz do normalnej aktywności, a bóle zaczynają się zmniejszać.
W tym sensie kinezjologia jest niezwykle skutecznym rodzajem terapii w leczeniu różnych rodzajów bólu, zarówno przewlekłego, jak i przy zwykłych dolegliwościach. Ważne jest, aby nadać priorytet swojemu zdrowiu i umieć rozeznać, czy jest to zwykły dyskomfort, czy coś poważniejszego. W każdym razie kinezjologia jest rodzajem terapii, która z pewnością może przynieść Ci wiele korzyści bez konieczności stosowania inwazyjnych zabiegów.
Powiązane artykuły:
1) Jak zdobyć nowych pacjentów do swojego gabinetu kinezjologii lub fizjoterapii?
2. Dowiedz się jak budować lojalność pacjentów w swoim centrum kinezjologii. 3 ważne klucze.
3. Pro's i con's posiadania oprogramowania dla swojego centrum kinezjologii lub fizjoterapii.
4. 5 kluczy do zarządzania sieciami ośrodków fizjoterapii.
- 18 sierpnia 2022