Maszynka do golenia: rodzaje, zastosowanie i do czego służą

News
 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Salony fryzjerskie
 3. Maszynka do golenia: rodzaje, zastosowanie i po co ...

Osoby rozpoczynające działalność w branży fryzjerskiej lub posiadające już własny zakład powinny wiedzieć, że aby odnieść sukces, konieczne jest nie tylko profesjonalne przeszkolenie, ale także posiadanie wysokiej jakości narzędzi, które sprawią, że ich usługi będą coraz bardziej wyspecjalizowane, a tym samym coraz bardziej poszukiwane. Istnieje wiele rodzajów salonów fryzjerskich i barberów, a także wiele stylów pracy. Żaden z nich nie odniesie jednak sukcesu bez odpowiedniego sprzętu.

Ważne jest, aby znać najlepsze narzędzia, które sprawią, że usługi fryzjerskie będą doskonałe. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o jednym z najstarszych i najbardziej niezbędnych narzędzi każdego fryzjera: brzytwie. W tym wpisie dowiesz się, czym są, jakie są rodzaje maszynek do golenia i do czego są przydatne.

Co to jest maszynka do golenia

Brzytwa to maszynka do golenia o specyficznym rodzaju szczególnie ostrej krawędzi, która jest wykonana z hartowanej stali i służy w szczególności do przycinania zarostu i włosów na twarzy. Nazywana również brzytwą fryzjerską, jest narzędziem tnącym używanym na zwilżonej lub spłukanej twarzy w celu uzyskania gładkiej, pozbawionej włosów skóry po goleniu.

Były to bardzo popularne narzędzia w XX wieku, ponieważ mężczyźni używali ich do golenia. Są one używane do dziś, zwłaszcza w tradycyjnych barber shopach.

Dostępnych jest coraz więcej narzędzi, dzięki którym golenie staje się prostsze, nowocześniejsze i przyjemniejsze. Mimo to brzytwy pozostały najczęściej używanymi i ulubionymi narzędziami wśród barberów, co czyni je jednym z narzędzi, które należy dogłębnie poznać, jeśli chce się zaistnieć w świecie barberingu.

Brzytwy są uważane za pierwszy skok technologiczny w dążeniu człowieka do znalezienia skutecznej metody golenia. Przez wieki podlegały one ciągłej ewolucji i przeszły wiele transformacji, które pozwoliły nam osiągnąć ich najbardziej wydajne formy i modele.

Rodzaje maszynek do golenia

Brzytwy można podzielić na dwie grupy ze względu na rodzaj i kształt ostrza.

Brzytwy według rodzaju ostrza

 • Maszynki do golenia z ostrzamistałymi: charakteryzują się tym, że ostrze jest wbudowane w całość i z tego powodu nie można go wyjąć ani wymienić. Ten typ brzytwy wymaga ciągłego ostrzenia, ponieważ traci krawędź. Obecnie nie jest ona zbyt popularna, chociaż jej stosowanie ogranicza się do użytku domowego i niektórych profesjonalnych salonów fryzjerskich o bardzo wysokim standardzie.

 • Maszynki do golenia z wymiennymi ostrzami: obecnie bardzo popularne, ponieważ mają bardziej nowoczesny wygląd, a ich cechą szczególną w porównaniu z maszynkami ze stałymi ostrzami jest możliwość wymiany ostrzy.

Brzytwy w zależności od kształtu ostrzy

Istnieją również różne rodzaje maszynek do golenia, których klasyfikacja zależy od kształtu końcówki ostrza. Te typy maszynek do golenia to

 • Brzytwy z prostą końcówką: brz ytwy z prostym, pionowym ostrzem. Ich rozmieszczenie umożliwia precyzyjne obrysowywanie przedmiotów obrabianych, choć ich obsługa wymaga dużego doświadczenia.

 • Brzytwy z zaokrąglonym ostrzem: w tym typie brzytwy koniec ostrza jest zaokrąglony. Są one zalecane i idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fryzjerstwem, ponieważ są bezpieczniejsze i łatwiejsze w obsłudze.

 • Brzytwy z ostrzem francuskim: można powiedzieć, że stanowią idealne połączenie dwóch poprzednich, ponieważ pozwalają na wykonanie konturów z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa i precyzji. Końcówka tego typu maszynki ma nieco mniej zaokrąglony łuk wypukły.

Zalety i wady używania brzytwy w porównaniu z żyletką

Zalety maszynki do golenia

 • Brzytwy są przedmiotami, które mogą służyć przez wiele lat, dlatego uważa się je za narzędzia bardzo przyjazne dla środowiska i stanowią trwałą alternatywę dla narzędzi, które mają większy wpływ na środowisko. Wersja ze stałym ostrzem jest najbardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ nie trzeba ich wymieniać. Jeśli stosuje się ostrza wymienne, każde z nich ma dość długi okres eksploatacji.

 • Estetyczne rezultaty stosowania tego narzędzia są dość niezwykłe, ponieważ są to dość zwrotne przedmioty, które nie tylko zapewniają wspaniałe efekty estetyczne i artystyczne, ale w rękach doświadczonych i fachowych skracają również czas pracy.

 • Są to bardzo uniwersalne narzędzia, które ułatwiają tworzenie wielu rodzajów kształtów i wzorów na wyciętych elementach.

 • Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych cechach charakterystycznych.

Wady maszynki do golenia na żyletki

 • Ponieważ jest to rzadko stosowana metoda lub narzędzie, nie ma wielu specjalistów, którzy byliby ekspertami w jej stosowaniu.

 • Ogólnie rzecz biorąc, jest to przedmiot, który wymaga ćwiczeń i często wolno się go uczy.

 • Niewłaściwe użycie może spowodować podrażnienie skóry.

 • W niedoświadczonych rękach jest to bardzo ryzykowne, ponieważ jego ostrość może spowodować duże przypadkowe skaleczenia.

Zalety maszynki do golenia

  • Golenie maszynką na żyletki jest zazwyczaj znacznie szybsze i wygodniejsze. Przy użyciu ostrzy można uzyskać w miarę równomierne golenie.

  • Chroni skórę przed nadmiernym kontaktem z ostrzem, co zmniejsza prawdopodobieństwo dużych, przypadkowych skaleczeń.

 • Podobnie jak maszynki do golenia, dzięki długiemu okresowi eksploatacji są to narzędzia o niewielkim wpływie na środowisko. Mimo że wymagają okresowej wymiany łopatek, nadal są dobrym wyborem, jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy i zmniejszanie wpływu na środowisko.

 • Ich jednorazowa forma stała się w ostatnich latach bardzo popularna, nawet w nowoczesnym barberingu.

Wady żyletki

 • Jego popularność doprowadziła do produkcji żyletek o bardzo niskiej jakości, co powoduje okresowe podrażnienia i uszkodzenia skóry, a także ogólne uszkodzenia części maszynki, co wpływa na jej użyteczność.

 • Jakość wykończenia golenia jest nadal gorsza niż w przypadku maszynki do golenia.

 • Jego skuteczność zależy od jakości ostrza.

Jak można się przekonać, maszynki do golenia są najbardziej tradycyjnymi narzędziami do golenia . Ponadto są to bardzo mobilne, wydajne instrumenty, a w niektórych przypadkach także przedmioty kolekcjonerskie, ponieważ są wykonywane ręcznie. Ich następca, maszynka do golenia, zrobił krok naprzód pod względem postępu technologicznego, stając się nieco bezpieczniejszą alternatywą, choć w praktyce mniej skuteczną.

Prostota brzytwy i materiałów, z których jest wykonana, sprawia, że jest tobardzo trwałe narzędzie, które mimo upływu czasu nadal jest najlepszym i najbardziej klasycznym wyborem wśród doświadczonych fryzjerów . Wiadomo, że brzytwy służyły nawet ich pokoleniom, co czyni z nich nie tylko bardzo uniwersalny i użyteczny przedmiot w salonie fryzjerskim, ale także symbol zawodu.

Powiązane artykuły:

 1. Fryzury, które musisz mieć w swoim salonie fryzjerskim
 2. 4 rodzaje zarostu, które zawsze powinieneś oferować w swoim barber shopie
 3. Profesjonalne maszynki do strzyżenia włosów: Przegląd rynku