Etyka lekarska: Koncepcje i zasady praktyki zawodowej

News
  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Health
  3. Etyka lekarska: Koncepcje i ...

Etyka, jako dyscyplina filozoficzna, jest czynnikiem determinującym wiele działań naszych społeczeństw. Pod jego wpływem powstaje zbiór zwyczajów, norm i wartości, które regulują nasze zachowanie w społeczeństwie. Etyka ma wpływ na wiele aspektów naszego życia, w tym na zawody. W nich, zgodnie z ich możliwościami, działaniami i funkcjami, etyka jest wykorzystywana i charakteryzowana.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej pojęciu etyki lekarskiej, czym ona jest i jakie są jej zasady.

Co to jest etyka lekarska?

Etyka medyczna jest specyficzną koncepcją bioetyki. Bioetyka z kolei określa zbiór zasad etycznych, które regulują nasz stosunek do życia i wszystkich istot żywych. Etyką lekarską nazywamy zasady, które określa ją, co jest, a co nie jest słuszne w odniesieniu do każdej czynności medycznej .

Etyka lekarska ma zasadnicze znaczenie w dzisiejszym świecie, w którym wszelkiego rodzaju postępy w medycynie i nauce mają charakter wykładniczy, a tempo odkryć i nauki może przytłoczyć nasz pełen szacunku stosunek do życia i działań medycznych. Etyka lekarska reguluje działania medyczne w tym szybko zmieniającym się świecie nowych technologii i nowych wyzwań medycznych. Pozwala także zadać pytanie, czy w sprawach medycznych należy w ogóle robić wszystko, co można zrobić.

Ewolucja etyki medycznej

Aby prześledzić początki etyki lekarskiej, należy cofnąć się daleko w czasie, a konkretnie do starożytnego greckiego myśliciela i lekarza, który jest historycznym ojcem medycyny, Hipokratesa. Dzięki niemu medycyna zdołała oddzielić się od innych form nauki i myśli, stając się samodzielnym zawodem.

Hipokrates jest najwybitniejszym przedstawicielem medycyny starożytnej, jako kompilator i badacz metod medycznych, które były przed nim, a także jako innowator medycyny klinicznej w swoich czasach. Przysięga Hipokratesa jest być może pierwotną zasadą etyki lekarskiej, ponieważ jej etyczny charakter służy do kierowania zasadami praktyki lekarskiej, zwłaszcza w postępowaniu z nauczycielami, stażystami, lekarzami i pacjentami.

Przysięga Hipokratesa ulegała zmianom i modyfikacjom w zależności od naszych społeczeństw, które z czasem narzucały jej różne koncepcje etyczne, a w 1948 r. została zaktualizowana przez Deklarację Genewską. Oprócz Deklaracji Genewskiej istnieją trzy inne wersje przysięgi, które odzwierciedlają jej etyczne implikacje: oryginalna Przysięga Hipokratesa, Przysięga Hipokratesa Louisa Lasagny oraz uaktualniona wersja przysięgi lub zobowiązania lekarskiego przyjęta przez Światowe Stowarzyszenie Medyczne (World Medical Association - WMA).

Zasady etyki lekarskiej

Aby odróżnić władzę od obowiązku i zapewnić podstawę dla praktyki medycznej opartej na szacunku, wszystkie oceny etyczne w medycynie opierają się na czterech podstawowych zasadach:

  • Zasada dobroczynności: zasada ta stanowi, że każde działanie medyczne powinno mieć korzystny wpływ na osobę, która je otrzymuje. Każda czynność medyczna wykonywana ze szkodą dla odbiorcy jest uważana za nieetyczną.

  • Zasada nieszkodliwości: pochodzi od łacińskiego sformułowania primum non nocere, czyli po pierwsze, nie szkodzić. Zasada ta jest najważniejszą z czterech zasad, ponieważ zgodnie z nią przed podjęciem działań mających na celu niesienie ulgi choremu, wszelkie działania medyczne muszą zmierzać do tego, aby nie szkodzić.

  • Zasada sprawiedliwości: zgodnie z tą zasadą każdy pacjent musi być traktowany sprawiedliwie, tzn. tak, jak przystoi każdej żywej istocie, z poszanowaniem jego życia ponad wszelkimi uprzedzeniami i bez większych lub mniejszych atrybutów. Na tej zasadzie opiera się prawo do wysokiej jakości publicznej opieki zdrowotnej po przystępnych cenach dla wszystkich.

  • Zasada autonomii: ze względu na osobisty charakter,zasada ta jest bardzo ważna, choć czasami jest najbardziej nieznana pacjentom. Każda osoba ma prawo do decydowania o czynnościach medycznych, które zostaną wykonane na jej ciele, ponieważ będą one miały bezpośredni i decydujący wpływ na jej życie. Pacjent ma prawo do przyjęcia lub odmowy leczenia.

Międzynarodowy Kodeks Etyki Lekarskiej

Etyka lekarska jest regulowana przez dokument, który ustanawia i reguluje jej zasady. Ten dokument to Międzynarodowy Kodeks Etyki Lekarskiej, który ustanawia podstawy wszelkiej praktyki medycznej i określa działania pracowników medycznych na całym świecie.

Jest to zbiór zasad zaproponowany przez Światowe Stowarzyszenie Medyczne w 1949 r., który obejmuje następujące części:

Obowiązki lekarzy w ogólności

  • Lekarz powinien zawsze zachowywać najwyższe standardy postępowania zawodowego.

  • Lekarz nie powinien pozwolić, aby motywy zysku wpływały na swobodne i niezależne wykonywanie przez jego pacjentów zawodu.

  • We wszystkich rodzajach praktyki lekarskiej lekarz musi być oddany świadczeniu kompetentnych usług medycznych, w pełni niezależny technicznie i moralnie, ze współczuciem i poszanowaniem godności ludzkiej.

  • Lekarz powinien postępować uczciwie wobec pacjentów i współpracowników oraz starać się ujawniać lekarzy o słabym charakterze lub niedostatecznych kompetencjach zawodowych, a także tych, którzy dopuszczają się oszustw lub podstępów. Następujące praktyki są uznawane za "postępowanie nieetyczne":

    • Reklamowanie się przez lekarza, chyba że jest to dozwolone przez prawo danego kraju i Kodeks Etyki Lekarskiej Krajowego Stowarzyszenia Lekarzy.

    • Zapłata lub przyjęcie jakiejkolwiek opłaty lub innego wynagrodzenia wyłącznie w celu pozyskania pacjenta, przepisania leku lub skierowania pacjenta do ośrodka.

  • Lekarz musi szanować prawa pacjentów, współpracowników i innych pracowników służby zdrowia oraz chronić tajemnicę pacjenta.

  • Lekarz musi działać wyłącznie w najlepiej pojętym interesie pacjenta podczas świadczenia opieki medycznej, której skutkiem może być osłabienie stanu psychicznego i fizycznego pacjenta. Lekarze muszą zachować szczególną ostrożność przy ujawnianiu odkryć, nowych technik lub metod leczenia za pośrednictwem kanałów nieprofesjonalnych.

  • Lekarze powinni poświadczać tylko to, co sami osobiście sprawdzili.

Obowiązki lekarzy wobec pacjentów

  • Lekarze powinni zawsze pamiętać o obowiązku ochrony życia ludzkiego.

  • Lekarze są winni swoim pacjentom wszystkie zasoby swojej nauki i całą swoją lojalność. Jeżeli badanie lub leczenie wykracza poza możliwości lekarza, powinien on wezwać innego lekarza posiadającego odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie.

  • Lekarz musi zachować absolutną poufność w odniesieniu do wszystkiego, co zostało mu powierzone, nawet po śmierci pacjenta.

  • Lekarz musi zapewnić opiekę w nagłych wypadkach w ramach obowiązku humanitarnego, chyba że ma pewność, że inni lekarze są w stanie i chcą zapewnić taką opiekę.

Obowiązki lekarzy wobec siebie nawzajem

  • Lekarz powinien zachowywać się wobec swoich kolegów lekarzy tak, jak chciałby, aby oni zachowywali się wobec niego.

  • Lekarze nie powinni przyciągać pacjentów swoich kolegów lekarzy.

  • Lekarz powinien przestrzegać zasad "Deklaracji Genewskiej", przyjętej przez Światowe Stowarzyszenie Medyczne.

Zalety etyki lekarskiej

Pierwszy wkład historyczny, który jest jedną z głównych zalet etyki medycznej, polega na tym, że umożliwia ona powiązanie faktów i wartości etycznych z wiedzą i praktyką medyczną w celu zachowania życia .

Podobnie rozwój koncepcji etyki lekarskiej umożliwił jak najpełniejsze połączenie wiedzy biologicznej i naukowej z zasadami humanistycznymi.

Ponadto rozwój tej dyscypliny stwarza szersze przestrzenie do refleksji, które stają się coraz bardziej multidyscyplinarne, co poprawia funkcjonowanie nauk medycznych. W ten sposób etyka odgrywa coraz większą rolę we wszelkiego rodzaju komisjach lub organach zajmujących się kształceniem pracowników medycznych i ich ustawodawstwem, zwłaszcza w obliczu stałego i stopniowego rozwoju tej dziedziny wiedzy.

Etyka lekarska funkcjonuje jako ramy prawne, wspierając i regulując wszystkie rodzaje konfliktów, które powstają lub mogą powstać w dziedzinie badań naukowych lub praktyki lekarskiej.

Wady etyki lekarskiej

Zamiast o wadach, należałoby raczej mówić o zakresie działania i wpływu etyki lekarskiej oraz o jej funkcjach. W tym sensie jedna z głównych wad etyki lekarskiej wiąże się z regulacją społeczeństwa, ponieważ odpowiedzialność etyczna państw i społeczeństw nie zawsze była właściwa.

Kolejną wadą jest jego względna odpowiedzialność i wkład w zaangażowanie na rzecz zdrowia ludności, zwłaszcza w czasach pandemii, gdy oczywiste jest, że osiągnięcie idealnych warunków sprawiedliwości społecznej w dziedzinie zdrowia nie doprowadziło do sprawiedliwego podziału środków na zdrowie.

Przykłady etyki lekarskiej

Podstawowymi przykładami etyki medycznej są właśnie historyczne podstawy moralne medycyny, w tym zasady nie zabijania, nie wyrządzania krzywdy choremu pacjentowi, szacunku dla leczonego ciała i poszanowania prawa pacjenta do decydowania. Jednak z biegiem czasu i ewolucją społeczeństw zasady te stały się bardziej szczegółowe i kategoryczne, regulując nawet akceptację takich praktyk, jak sekcja zwłok, autopsja czy włączanie krewnych pacjenta w podejmowanie decyzji.

Powiązane artykuły:

  1. 8 miejsc, w których można kupić uniformy medyczne w mieście Meksyk.
  2. Części historii choroby
  3. Formularz wywiadu psychologicznego