Zabiegi redukujące cellulit w integralnych centrach estetycznych

News
  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro Estetyka
  3. Zabiegi redukujące cellulit w gabinetach kosmetycznych ...

Czym jest cellulit?

Od lat cellulit lub "skórka pomarańczowa" - jak popularnie się go nazywa - jest jednym z głównych problemów estetycznych dotykających kobiety. W tym sensie jedną z głównych usług zamawianych w centrach urody jest ta, która pomaga zwalczać niepożądane fizyczne efekty cellulitu.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia możliwych sposobów leczenia tego problemu, musimy najpierw zrozumieć, że cellulit to kosmetyczna zmiana skóry spowodowana nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, czyli tłuszczu, w niektórych częściach ciała, takich jak uda, biodra i pośladki. Jednak cellulit może być zlokalizowany również w innych miejscach ciała, takich jak podbrzusze, wewnętrzna strona ramion, a nawet piersi i plecy. Wszystko zależy od indywidualnego organizmu i rodzaju cellulitu, o którym mowa.

Chociaż ten problem skórny dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, to prawdą jest, że częściej na tę zmianę cierpią kobiety, ponieważ w kobiecym ciele znajdują się większe pokłady tłuszczu, a co za tym idzie, mają one większą tendencję do jego powstawania. Według niektórych danych szacuje się, że 9 na 10 kobiet cierpi na cellulit w pewnym momencie swojego życia. Szacuje się również, że od 85% do 98% kobiet po okresie dojrzewania cierpi na pewien stopień cellulitu.

Z drugiej strony, niektóre dane odzwierciedlają, że około 10% mężczyzn może cierpieć z powodu tego problemu. W przypadku mężczyzn cellulit jest spowodowany niedoborem androgenów z różnych przyczyn, takich jak hipogonadyzm, konsekwencje leczenia raka prostaty, kastracja, wśród innych możliwych przyczyn.

Salon kosmetyczny powinien być przestrzenią, która komunikuje spokój, ciszę i piękno, a także ekskluzywność, luksus i jakość, wszystkie te cechy zmysłowe można stworzyć poprzez projekt i dekorację.

Idealną przestrzenią do zbudowania centrum estetycznego jest niewątpliwie środowisko otoczone naturą, na wsi lub z wieloma ogrodami, ale jeśli nie jest możliwe uzyskanie dostępu do jednego z tych miejsc, konieczne jest posiadanie wewnętrznej przestrzeni do wykonania orientalnego ogrodu, którego projekt powoduje to uczucie spokoju i wyciszenia.

Główne przyczyny cellulitu

Główną przyczyną cellulitu są zaburzenia równowagi hormonalnej. Hormony takie jak estrogen, noradrenalina, insulina i hormony tarczycy odgrywają główną rolę w produkcji cellulitu. Jak powszechnie wiadomo, hormony regulują większość procesów w naszym organizmie, więc brak równowagi powoduje różne efekty w naszym ciele i może wpływać na efektywne utlenianie tłuszczu jako źródła energii.

Zmniejszona ilość estrogenów na przykład, a także zaburzenia pracy tarczycy, mogą wpływać na krążenie tlenu do pewnych obszarów naszego ciała, produkując mniej kolagenu, a tym samym przyczyniając się do zwiotczenia, którego pojawienie się prowadzi do cellulitu. Z drugiej strony, jeśli poziom estrogenów w naszym organizmie spadnie, komórki tłuszczowe będą się powiększać. Powoduje to wzrost złogów tłuszczu, które stają się widoczne przez skórę i zobaczymy szczególną teksturę, która charakteryzuje skórę pomarańczowej skórki.

Jednak oprócz zaburzeń hormonalnych, wiek również odgrywa rolę w pojawieniu się cellulitu. Z wiekiem nasza skóra traci elastyczność i jesteśmy skłonni do utraty masy mięśniowej, przez co nasza skóra staje się bardziej wiotka, co sprzyja pojawieniu się cellulitu.

Istotną rolę w pojawieniu się tej dolegliwości skórnej odgrywa również genetyka. Według niektórych badań szacuje się, że nasze geny mogą decydować o tym, jak rozmieszczone są złogi tłuszczu pod naszą skórą. W tym sensie, genetyka może prowadzić do większego nagromadzenia tłuszczu w pewnych obszarach ciała, dając początek pojawieniu się cellulitu.

W skrócie, cellulit jest modyfikacją naszej tkanki skórnej spowodowaną nagromadzeniem tłuszczu, płynu i toksyn, których organizm nie może sam wyeliminować; dlatego też cellulit można "zaatakować", jeśli pomożemy naszemu organizmowi pozbyć się tych komórek tłuszczowych. Jednak leczenie lub forma będzie się różnić w zależności od każdego przypadku i od rodzaju cellulitu, który ma być zaatakowany.

Jakie są rodzaje cellulitu?

W tym sensie, przed zastosowaniem jakiegokolwiek zabiegu mającego na celu zmniejszenie lub zwalczenie cellulitu, musimy zrozumieć, że ludzkie ciało potrzebuje minimalnego procentu tłuszczu, aby funkcjonować prawidłowo.

Ciało ludzkie składa się z dwóch rodzajów tłuszczu: brązowego i białego. Ten pierwszy to ten, który posiadają osoby będące na wagę. Natomiast biały tłuszcz to ten, który gromadzi energię, której nasz organizm nie wykorzystuje, czyli jest naszą rezerwą energetyczną i głównym odpowiedzialnym za cellulit. Pamiętajmy, że gdy mamy nadwyżkę energetyczną (wynikającą z nadmiaru kalorii w naszej diecie, ogólnie mówiąc), to ta nadwyżka będzie gromadzić się w naszym organizmie w postaci tłuszczu.

Jednak cellulit może dotyczyć zarówno osób z nadwagą, jak i bez nadwagi, ponieważ, jak wskazaliśmy w poprzednim punkcie, wynika on głównie z zaburzeń równowagi hormonalnej, a także ewentualnych czynników genetycznych i innych przyczyn, które nie są bezpośrednio związane z nadwagą. Faktem jest jednak, że osoby z nadwagą mają większą tendencję do rozwoju cellulitu oraz innych problemów skórnych i ogólnozdrowotnych wynikających z nadmiaru tkanki tłuszczowej.

W skrócie, chociaż cellulit jest rodzajem tłuszczu, który gromadzi się w organizmie w wyniku sumy kilku czynników, jego leczenie będzie zależało od jego rodzaju. Poniżej wyjaśniamy trzy rodzaje cellulitu, które istnieją:

Cellulit twardy

Ten typ cellulitu występuje częściej u młodych ludzi i jest związany z zaburzeniami hormonalnymi.

Twardy cellulit znany jest ze swojej zbitej konsystencji. Znajduje się w obszarach takich jak uda, biodra i pośladki, i może pojawić się nawet wtedy, gdy osoba praktykuje regularną aktywność fizyczną i spożywa zrównoważoną dietę. Różni się od innych rodzajów cellulitu, ponieważ wygląd skórki pomarańczowej pojawia się, gdy skóra jest szczypana w jednym z dotkniętych obszarów.

Cellulit miękki

W przypadku cellulitu miękkiego, jest on widoczny gołym okiem i może być zlokalizowany w takich miejscach jak uda, wewnętrzna strona ramion, brzuch, a nawet plecy.

Ten rodzaj cellulitu związany jest z czynnikami genetycznymi i pojawia się zazwyczaj po 35 roku życia. Cellulitowi miękkiemu często towarzyszą żylaki i obrzęki, a jego nasilenie może być spowodowane siedzącym trybem życia.

Cellulit obrzękowy

Cellulit obrzękowy pojawia się zwykle w okresie dojrzewania i wyróżnia się tym, że jest nieco bardziej miękki w dotyku. Ten rodzaj cellulitu może jednak wiązać się z bólem, trudnościami w poruszaniu się i ciężkością nóg. Jest on spowodowany głównie zatrzymywaniem płynów w kończynach dolnych.

Teraz, gdy znamy już rodzaje cellulitu, oto kilka zabiegów pozwalających na jego zwalczanie i zapobieganie:

Zabiegi mające na celu wyeliminowanie cellulitu

Jak już wspomnieliśmy, cellulit jest jednym z najczęstszych problemów kobiet i jedną z ich głównych skarg w zakresie estetyki i wizerunku ciała. W tym sensie, jeden z głównych zabiegów wymaganych w każdym integralnym centrum estetycznym jest związany z eliminacją zlokalizowanego tłuszczu, na ogół w obszarach dotkniętych cellulitem.

Oprócz ogólnego zalecenia prowadzenia zdrowego trybu życia (zrównoważona dieta i regularna aktywność fizyczna), istnieją różne zabiegi stosowane w celu wyeliminowania miejscowego tłuszczu, a tym samym zaatakowania cellulitu. Zabiegi te mogą być inwazyjne lub nieinwazyjne i będą zależały nie tylko od rodzaju cellulitu, który ma być leczony, ale także od warunków zdrowotnych każdej osoby i ilości tłuszczu, który ma być wyeliminowany.

Różnica między zabiegami inwazyjnymi a nieinwazyjnymi zależy od zakresu problemu i stanu zdrowia każdej osoby. Jednakże, oba okazały się skuteczne w ukierunkowaniu na miejscowy tłuszcz. Ważne jest, aby udać się do profesjonalnego centrum estetycznego, aby mogli oni wskazać najbardziej odpowiednią procedurę w zależności od potrzeb danej osoby i zalecić najlepsze leczenie dla jej stanu.

Poniżej wyjaśniamy niektóre z tych zabiegów według ich klasyfikacji:

-Zabiegi inwazyjne

Zabiegi inwazyjne to te, w których igły są używane do penetracji skóry i tkanki podskórnej. Chociaż może to obejmować cięcie w skórze lub operację, istnieją zabiegi znane jako "minimalnie inwazyjne", które obejmują zastrzyki lub inne aplikacje substancji do skóry bez potrzeby operacji. Oczywiście, kwintesencją zabiegów inwazyjnych jest chirurgia, a najpopularniejszym zabiegiem usuwania tłuszczu jest liposukcja.

Obecnie istnieją jednak inne, mało inwazyjne zabiegi na cellulit. Poniżej wyjaśniamy najpopularniejsze i najczęściej stosowane:

Mezoterapia

Mezoterapia polega na infiltracji produktów zawierających naturalne ekstrakty roślinne do zmienionej chorobowo warstwy podskórnej. Ten rodzaj zabiegu nie ma skutków ubocznych i jest stosowany za pomocą bardzo cienkich igieł, które wnikają w skórę i pozwalają guzkom tłuszczowym skuteczniej rozbijać się dzięki działaniu naturalnych ekstraktów. Lek jest aplikowany w skoncentrowanej formie.

W zależności od stopnia i rodzaju cellulitu, liczba sesji potrzebnych do zaobserwowania rezultatów będzie różna. Szacuje się, że w łagodnych przypadkach wystarczy około dziesięciu sesji, jednak w cięższych przypadkach sesje wykonuje się zazwyczaj co 48 godzin przez kilka tygodni.

Mezoterapia jest zalecana w przypadku cellulitu miękkiego lub wiotkiego. W tym przypadku konieczne są zabiegi antycellulitowe zawierające składniki ujędrniające, takie jak algi czy centella asiatica.

Lipoplastyka bez operacji

Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu roztworów z agregatami lipolitycznymi i drenującymi, które niszczą nagromadzone guzki tłuszczowe.

Zabieg ten może być stosowany na każdym obszarze ciała, choć najczęściej stosuje się go na takich obszarach jak krocze, podgardle i ramiona. Zabieg ten jest również bardzo korzystny, ponieważ nie powoduje uszkodzenia układu limfatycznego, żylnego i tętniczego danej osoby.

Intralipoterapia

Jest to bardzo nowy rodzaj leczenia, który opiera się na infiltracji adipocytu, który ma być wyeliminowany bezpośrednio za pomocą roztworu o nazwie Aqualix, substancji, która działa jak kwas deoksycholowy; w ten sposób eliminuje nadmiar tłuszczu, który powoduje cellulit. Jednak zabieg ten wymaga kilku zastrzyków i aplikacji, aby był skuteczny.

Hydrolipoclasia

Ten zabieg jest również znany jako spalacz tłuszczu ze względu na swoje właściwości. Zasadniczo hydrolipoklazja jest stosowana do redukcji tłuszczu w określonych obszarach ciała i polega na wstrzyknięciu roztworu soli fizjologicznej do tkanki podskórnej, a następnie zastosowaniu ultradźwięków w celu zniszczenia komórki tłuszczowej.

Dzięki temu procesowi dochodzi do rozerwania komórek tłuszczowych, które następnie są eliminowane przez organizm w sposób naturalny.

Zabiegi nieinwazyjne

Z drugiej strony, istnieją zabiegi nieinwazyjne, które nie przenikają przez skórę lub błony śluzowe. W tym sensie nie ma ran, krwawienia i innych podobnych skutków ubocznych. Ten rodzaj leczenia jest wybierany przez wielu pacjentów i jest ostatnio bardzo popularny.

Poniżej wyjaśniamy kilka zabiegów tego typu:

Hydrolipoklasyka lub kawitacja

Znana również jako kawitacja, hydrolipoklacja to zabieg, który okazał się bardzo skuteczny. Charakteryzuje się tym, że jest bezbolesny i nie wymaga interwencji chirurgicznej. Dodatkowo pomaga poprawić krążenie i elastyczność tkanek.

Zabieg ten polega na zastosowaniu ultradźwięków o niskiej częstotliwości bezpośrednio na skórę w obszarze poddawanym zabiegowi, co spowoduje, że cząsteczki tłuszczu zostaną przekształcone w płynną substancję, którą następnie organizm wyeliminuje w sposób naturalny.

Hydrolipoklasyka jest odpowiednia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jest to nawet zabieg wybierany głównie przez osoby, które mają zdrową wagę i nie muszą przechodzić na dietę odchudzającą.

Radiofrekwencja

Zabieg radiofrekwencji wytwarza ogrzewanie, które działa zarówno na skórę, jak i na tkankę podskórną, co sprzyja drenażowi limfatycznemu. W ten sposób redukuje płyny i toksyny, w których znajdują się komórki tłuszczowe tkanki dotkniętej cellulitem. Jest to bardzo popularny zabieg, ponieważ jest bardzo dobrze tolerowany, nieinwazyjny, a ponadto powoduje poprawę krążenia, co pozwala na poprawę metabolizmu podskórnej tkanki tłuszczowej. W tym sensie skutkuje to poprawą ogólnego wyglądu skóry.

Zabieg radiofrekwencji powoduje również powstawanie nowego kolagenu, co czyni go bardzo skutecznym zabiegiem przeciwko zwiotczeniu, a tym samym cellulitowi.

Czas trwania zabiegu zależy od obszaru poddawanego zabiegowi; w przypadku większych obszarów może on trwać od 45 do 50 minut, natomiast w przypadku mniejszych obszarów od 25 do 30 minut. Całkowita liczba sesji będzie się różnić w zależności od osoby, chociaż zaleca się minimum 8 do 12 sesji. Ważne jest, aby pacjent, który zdecyduje się na radiofrekwencję, unikał słońca przez 24 godziny po sesji.

Celushock

Zabieg Celushock polega, jak sama nazwa wskazuje, na generowaniu fal uderzeniowych za pomocą bardzo nowoczesnego sprzętu medycznego w celu rozbicia tłuszczu w określonych obszarach; procedura ta symuluje efekt techniki litotrypsji, która jest stosowana do usuwania kamieni nerkowych poprzez wstrząs.

Zabieg Cellushock jest kompatybilny z innymi zabiegami na cellulit i jest idealny do usuwania adipocytów znajdujących się w głębszych partiach skóry.

- Dodatkowe zabiegi: automasaż

Oprócz wymienionych zabiegów estetycznych, w celu zapobiegania i przeciwdziałania skutkom cellulitu, zaleca się również automasaż. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w krem, który ma właściwości zarówno ujędrniające, jak i antycellulitowe, co pomoże zapobiec zwiotczeniu skóry, a tym samym zniweluje pojawienie się skórki pomarańczowej.

Sztuką jest nałożenie kremu z dobrym masażem na główne obszary: nogi, brzuch i pośladki.

W przypadku nóg zaleca się wykonywanie długich, skierowanych ku górze ruchów z kilkoma uszczypnięciami za pomocą palca wskazującego i kciuka. Natomiast w okolicach brzucha zaleca się stosowanie ruchów okrężnych w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Podobnie w przypadku pośladków, zaleca się wykonywanie ruchów obrotowych na pośladkach i biodrach, przeplatanych lekkimi pociągnięciami w szybkim tempie.

Masaże te pobudzają krążenie i drenaż limfatyczny, dlatego ich regularne stosowanie wraz z innymi zabiegami i zdrowym trybem życia to nieomylna broń w walce z cellulitem.

- Dieta i inne zdrowe nawyki zalecane w walce z cellulitem.

Pomimo mnogości istniejących metod, aby zapobiec pojawieniu się cellulitu konieczne jest praktykowanie zdrowych nawyków, które obejmują zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną, aby uniknąć zatrzymywania płynów, poprawić krążenie i przede wszystkim poprawić nasz ogólny stan zdrowia.

W szczególnym przypadku diet, możesz przedstawić swoim klientom w swoim centrum urody różne zalecenia dotyczące zwalczania i zapobiegania cellulitowi.

Odpowiednia dieta w celu redukcji i zapobiegania cellulitowi powinna być uboga w sól, ponieważ jej nadmiar sprzyja zatrzymywaniu płynów. Zaleca się, w tym przypadku, zastąpienie soli naturalnymi przyprawami do doprawiania posiłków. Zaleca się również unikanie w jak największym stopniu tłuszczów nasyconych i cukru, a także kontrolowanie nadmiernego spożycia węglowodanów, gdyż pokarmy te są wysokoenergetyczne. Pamiętajmy, że gdy spożycie kalorii jest wyższe niż wydatek energetyczny, jest to magazynowane w postaci tłuszczu i sprzyja pojawieniu się cellulitu.

Z drugiej strony, warto włączyć do codziennej diety niektóre "superfoods", takie jak zielona herbata, czosnek, imbir i soja, ponieważ wspierają one proces rozkładu tłuszczu. Spożywaj również witaminę C poprzez owoce takie jak kiwi oraz owoce jagodowe takie jak maliny i truskawki. Te owoce są pełne przeciwutleniaczy, mają niską zawartość kalorii i cukru, a także wysoką zawartość witaminy C, która jest niezbędna do syntezy L-karnityny, cząsteczki, która transportuje kwasy tłuszczowe do mitochondriów.

Dieta z dobrym spożyciem błonnika pomaga również spowolnić wchłanianie cukrów. Zalecane są pokarmy o wysokiej zawartości błonnika, takie jak seler, szparagi (które również mają działanie moczopędne) i pełne ziarna, takie jak owies i brązowy ryż. Podobnie, spożywanie wody jest niezbędne przy zwiększaniu spożycia błonnika, a z kolei w celu uniknięcia retencji płynów.

Z drugiej strony zaleca się włączenie do diety pokarmów bogatych w żelazo, takich jak szpinak, nasiona roślin strączkowych i orzechy, które zawierają wolno wchłaniane węglowodany i nie podnoszą poziomu cukru we krwi oraz są wykorzystywane przez organizm bardziej efektywnie jako źródło energii, unikając ich gromadzenia w postaci tłuszczu.

Zaleca się również unikanie spożywania alkoholu, gdyż powoduje on odwodnienie i zwiększa ilość tkanki tłuszczowej oraz oczywiście przyrządzanie potraw na parze, pieczenie lub grillowanie, unikając smażenia.

Dodatkowe zalecenia dotyczące dobrej diety na cellulit to regularne ćwiczenia i oczywiście wysypianie się, ponieważ brak snu przyczynia się do gromadzenia tłuszczu w okolicy brzucha, jak również w innych częściach ciała.

- O spalaczach tłuszczu.

Obecnie panuje moda na spalacze tłuszczu, zarówno naturalne jak i nie, które mają na celu zwiększenie utraty tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała. Ich stosowanie stało się w ostatnich latach znacznie bardziej popularne.

W przypadku cellulitu istnieją pewne spalacze tłuszczu, które mogą wzmocnić efekt innych zabiegów na cellulit. Należy jednak zrozumieć, że połączenie zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i zabiegów estetycznych stanowi idealną formułę skutecznej walki z cellulitem. Jednak niektóre spalacze tłuszczu mogą być stosowane w celu zwiększenia wyników.

Spalacze tłuszczu generalnie przyspieszają utratę tkanki tłuszczowej w określonych obszarach. Substancje te mają bardzo różną strukturę chemiczną, ale ich główną cechą jest działanie ochronne na naszą wątrobę, więc przyspieszają metabolizm, aby szybko wyeliminować tłuszcz z organizmu.

Niektóre znane nienaturalne spalacze tłuszczu to kriolipoliza i hydrolipoklasa. Kriolipoliza natomiast zdoła wyeliminować do 45% tłuszczu w obszarze poddawanym zabiegowi. Hydrolipoklasyka natomiast eliminuje miejscowy tłuszcz bez operacji, co wyjaśniliśmy powyżej w części dotyczącej zabiegów nieinwazyjnych.

Istnieją jednak naturalne spalacze tłuszczu, czyli pokarmy, które można włączyć do diety, aby wspierać ten proces. Chociaż te składniki odżywcze same w sobie nie mają właściwości spalających tłuszcz, to jednak wywierają na nasz organizm wpływ hormonalny, który ułatwia proces utleniania tłuszczu, jeśli jest połączony z częstą aktywnością fizyczną i oczywiście jeśli jest wspomagany przez inne zabiegi estetyczne.

Owoce, na przykład, mają wysoką zawartość witaminy C. Jak wskazaliśmy w poprzednim punkcie, należy spożywać znaczne ilości tej witaminy, aby osiągnąć zdrowsze ciało. Podobnie woda i zielona herbata mają działanie moczopędne na organizm, więc ich codzienne spożywanie jest zalecane, aby uniknąć zatrzymywania płynów, które przyczynia się do pojawienia się cellulitu.

Z drugiej strony, na rynku istnieje kilka komercyjnych produktów, które działają jak spalacze tłuszczu. Należy jednak zachować ostrożność przy ich stosowaniu i unikać spożywania tych, które mają wpływ na centralny układ nerwowy. Na koniec dnia kluczem jest uzupełnienie diety, aktywności fizycznej i wsparcia o pewne zabiegi estetyczne i spalacze tłuszczu, najlepiej naturalne, w sposób zrównoważony, aby wzmocnić pożądane rezultaty.

Krótko mówiąc, leczenie cellulitu jest jednym z głównych wymogów w każdym kompleksowym centrum estetycznym. Ważne jest, abyś, jeśli jesteś właścicielem tego typu biznesu, był na bieżąco z nowymi zabiegami i włączał je do swojej oferty. Pamiętaj również, że możesz informować swoich klientów o nowych zabiegach, wysyłając biuletyny z oprogramowania dostosowanego do potrzeb Twojej firmy.

Ponadto, upewnij się, że zapewniasz najlepszą jakość usług, mając przeszkolony personel i oczywiście pozostań na bieżąco z tym i innymi głównymi problemami estetycznymi dzisiaj.